Členové

Jana Krejčová
()
výtvarnice

Žije v Olomouci a pracuje jako profesionální výtvarnice převážně v oboru volné, reklamní a knižní grafiky a ex libris. Vytvořila na 2700 grafik, většinu z nich technikou linorytu. Tematicky se ve své tvorbě nijak neomezuje, třebaže jejím nejoblíbenějším námetem zůstává město Olomouc. Její práce jsou zastoupeny ve sbírkách galerií i sbírkách soukromých sběratelů. Uspořádala více než čtyřicet samostatných výstav doma i v zahraničí a zůčastnila se více než 130 výstav, přehlídek a soutěží v České republice i ve světě, získala řada ocenění.

V roce 1991, v roce 200. výročí úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta, organizovala v Olomouci Mozartův Den. K této příležitosti byla z její iniciativy Univerzitou Palackého v Olomouci vydána česká i německá verze publikace Mozart a Olomouc (1991, 1992). Od roku 1994 předsedá olomouckému Klubu přátel výtvarného umění. U příležitosti svatořečení Jana Sarkandra iniciovala vydání publikace Bohumíra Hynka Josefa Bilovského Zvěrokruh Sarkandra ze Skočova (překlad Jan Bombera, vydal Alois Dusík v roce 1995). Jana Krejčová je autorkou návrhů a spolu s Vilmou Pogodovou autorkou realizace desítky úspěšných expozic, kterými se město či okres Olomouc prezentovaly na mezinárodních výstavách cestovního ruchu (např. Regiontour). Totéž se váže k výstavě Jan Sarkander a paní Zdislava v kryptě katedrály sv. Václava v Olomouci (1995). Je rovněž autorkou scénáře a instalace výstavy Poutní místo Stará Voda u Libavé (Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou, 1995) a výstavy Svatý Kopeček a poutní místa olomoucké arcidiecéze a ostravsko-opavské diecéze na náboženských obrázcích (ambit baziliky Navštívení P. Marie na Svatém Kopečku, 1996). Z významnějších publikací, které v poslední době graficky upravila, jmenujme alespoň Království české Jiřího Loudy. Tato publikace byla zařazena do souboru nejkrásnějších knih roku 1996. Spolupodílela se na publikaci Poutní místo Stará Voda (kolektiv autorů, Danal 1997).

V roce 1999 textově i dokumentačně zpracovala historii Nových Zámků u Litovle. Z materiálů pak vytvořila stálou expozici v tamním Ústavu sociální péče. Nyní dokončuje text pro chystanou publikaci o Nových Zámcích a pokračuje ve vyhledávání materiálů vztahujících se ke svatoanenskému poutnímu místu Stará Voda, k patronce města Olomouce sv. Pavlíně a ke sv. Janu Sarkandrovi.

Bibliografie

Grafika Jany Krejčové. Text Josef Maliva. In: Studia Comeniana et historica. Uherský Brod, Muzeum J. A. Komenského 1972.

International Grafik, Vol. 6, 223, 3-1974. Text Václav Křupka. Federkshavn (Dánsko), Helmer Fogedgaard 1974.

Vidmo olomoucké. Deset linorytů Jany Krejčové. Text Otto František Babler. Olomouc, Spolek českých bibliofilů 1974.

Dvacet ex libris Jany Krejčové. Text Alena Nádvorníková. Frederikshavn, Klaus Rödel 1982. Reedice: Mönchengladbach (SRN), Gernot Blum 1983.

Ex libris. Encyklopaedia bio-bibliographical of the Art of the contemporary Ex libris. Text Alena Nádvorníková. Celorico de Basto (Portugualsko), Artur Mário da Mota Miranda 1986.

Le fontane di Monte Giulio. Jana Krejčová. Text Cristiano Beccaletto. Arezzo (Itálie), Mario de Filippis 1990.

Olomouc Jany Krejčové. Text František Kombza. Olomouc, Park kultury a oddechu 1990.

Ukázky

[ Jana Krečjová 1 ] [ Jana Krečjová 2 ] [ Jana Krejčová 3 ]

Copyright © 2001 Jana Krejčová